Renowacja mebli w domowym zaciszu

komodaWiele osób ma w swoich domach piękne, stare meble. Często stoją one zapomniane na strychu lub w piwnicy. Warto jednak pomyśleć o odrestaurowaniu ich i przywróceniu im dawnej świetności. Taki odnowiony mebel świetnie pasuje do wielu pomieszczeń. Renowacji możemy poddać również meble, które nie są aż tak stare. Czasami po prostu tracą blask lub są bardzo porysowane.

Jak zabrać się do renowacji?
Oczywiście można zwrócić się do profesjonalisty, jednak warto spróbować swoich sił w renowacji mebli. Najważniejsze jest usunięcie starej powłoki z odnawianego mebla. Bez względu to czy mebel jest pokryty farbą czy lakierem sposób postępowania jest podobny. Do tego celu możemy kupić specjalne preparaty, które usuną niepotrzebne warstwy. Możemy również zająć się tym własnoręcznie używając papieru ściernego lub szlifierki. Pamiętajmy aby zostawiać gładką i równą powierzchnię. Tak przygotowane drewno należy dokładnie oczyścić i odtłuścić. Następnie możemy zabrać się do położenia nowej warstwy. Do wyboru mamy farby, bejce oraz lakiery. Zapewnią one ochronę drewna oraz zabarwią je na odpowiedni kolor. Wielu osobom podoba się naturalny wygląd drewna, jednak musi ono zostać pokryte powłoką ochronną. W przeciwnym wypadku szybko zacznie blaknąć oraz dozna uszkodzeń. Polerowanie to proces jakiemu możemy poddać lakierowana powierzchnię. Jest to również sposób na odnowienie mebli bez konieczności kładzenia nowych warstw. Polerując meble na wysoki połysk należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej zlecić to wykwalifikowanemu specjaliście.

Można więc śmiało powiedzieć, że odnawianie mebli nie jest aż takie trudne. Na pewno daje wiele satysfakcji i pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Comments are closed.