Dla kogo lokal w TBS?

1_-binding-contract-948442_960_720-385x257Większość osób chce możliwie najszybciej zamieszkać na swoim. Zwykle oznacza to konieczność kupna nieruchomości od dewelopera lub z rynku wtórnego, wiadomo jednak że nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się TBS. Kto może skorzystać z tej możliwości ?

TBS – dla kogo?

Towarzystwa Budownictwa Społecznego, w skrócie TBS, zajmują się budową bloków, w których nieruchomości są następnie wynajmowane osobom o średnich zarobkach. Nie każdy może pozwolić sobie na zamieszkanie w TBS-ie, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim osoba starająca się o możliwość zamieszkania w nieruchomości TBS nie może mieć własnej nieruchomości w tym samym mieście. Kolejnym warunkiem, który trzeba spełniać jest posiadanie regularnych dochodów, których wysokość nie może jednak być wyższa niż 130% średniego wynagrodzenia w konkretnym województwie. Warto jednak mieć świadomość, że potencjalni najemcy nie mogą mieć również zbyt niskich dochodów, bowiem konieczne jest regularne opłacanie czynszu, który w przypadku mieszkań w TBS nie należy do najniższych.

Partycypacja TBS

Ogólną zasadą jest, że mieszkania w TBS są formą pomocy dla osób, których nie stać na zakup własnej nieruchomości, mieszkania nie można kupić, możliwa jest natomiast partycypacja lokalu. Oznacza to, że osoba partycypująca daną neiruchomość jest zobowiązana do wniesienia opłaty, której wysokość nie może jednak przekraczać 30% wartości mieszkania. Tę opłatę można odzyskać w momencie zwalniania mieszkania, jeśli partycypacja zostanie przekazana innej osobie. Wówczas potrzebny będzie notariusz.

Comments are closed.