Panele słoneczne, oszczędna energia w domu

paneleBaterie słoneczne przetwarzają światło słoneczne na prąd. W momencie kiedy na ogniwo solarne pada światło słoneczne, na jednym biegunie wytwarzane są ładunki dodatnie, na drugim ładunki ujemne, zbierane za pomocą styków na powierzchni ogniwa i przesyłane za pomocą przewodu.

Najlepiej pracują bezpośrednio nasłonecznione ale wytwarzają energię także w dni pochmurne, wykorzystując promieniowanie jakie dociera do ziemi.

Bateria wytwarza prąd stały, który trzeba przetworzyć na prąd zmienny za pomocą przetwornika (zasilacz sieci) aby mógł być wykorzystywany w domu. Instalacja solarna może służyć do podgrzewania wody, wspomagać ogrzewanie pomieszczeń, zasilać sprzęty elektryczne (np. lodówkę). W lecie pokrywa zapotrzebowanie na ciepłą wodę do użytku domowego w 100%.

Na kompletną instalacje składają się: kolektory słoneczne z systemem mocowania na dachu (najczęściej z aluminium i stali nierdzewnej), sterownik solarny kontrolujący działanie systemu, stacja solarna z naczyniem przeponowym, regulator, pompa, zawór bezpieczeństwa, manometr, podgrzewacz zasobnikowy ciepłej wody.

Na potrzeby rodziny 4 osobowej należy zamontować 2 lub 3 panele słoneczne, cena zestawu, montażu jest stosunkowo wysoka, jednak zwraca się po około 5 latach (przy wzroście cen energii w ostatnim roku zapewne szybciej). Najprostsze instalacje na potrzeby domów rodzinnych kosztują około 10 tys. zł, ale ich ceny spadają z roku na rok.

Użytkowanie jest w zasadzie bezproblemowe, jedyną czynnością jest okresowy serwis, odśnieżanie i mycie baterii. Używając paneli słonecznych redukujemy smog zastępując oczyszczacze powietrza.

Od 2010 r. na instalacje paneli słonecznych można otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie wynosi 45% kredytu bankowego na zakup i montaż, ale nie więcej niż 2,5 tys. zł do m². Otrzymuje ją właściciel nieruchomości nie korzystający z usług ciepłownictwa miejskiego.

Należy złożyć wniosek o udzielenie kredytu oraz wniosek o dofinansowanie, zakupiona instalacja musi posiadać certyfikat Solar Keymark. W banku przedstawiamy protokół zdawczo-odbiorczy. Fundusz podpisał na razie umowę z 6 bankami: Bankiem Ochrony Środowiska, Bankiem Polskiej Spółdzielczości, Spółdzielczą Grupą Bankową, Krakowskim Bankiem Spółdzielczym, Warszawskim Bankiem Spółdzielczym i Mazowieckim Bankiem Regionalnym.

Comments are closed.