Projektowanie kominka

kominekWiele osób podczas budowy swojego nowego domu, czy też mieszkania marzy o tym, aby w jego wnętrzu znalazł się kominek. Nie zawsze jednak nasze wizje godzą się z możliwościami inwestora. Musimy wiedzieć co ma największy wpływ na umiejscowienie takowego kominka, kształt, czy też wielkość.

Najbardziej podstawowe aspekty, czyli miejsce oraz funkcjonalność kominka ustala się już podczas tworzenia samego projektu. Dla projektu kominka najważniejsze znaczenie będzie miało usytuowanie przewodu kominowego, jednak nie będzie musiało to decydować w pełni o jego kształcie, gabarytach i finalnym wykończeniu, a ostateczny efekt w pełni zależny od nas samych. Bardzo ważnym aspektem będzie więc zdanie sobie sprawy z tego jakie są możliwości oraz co będzie ogranicznikiem.

Nie będziemy mieli kominka bez wcześniej wybudowanego przewodu kominowego, który odprowadza dym. Tutaj wszystko odbywa się tradycyjnie, a mianowicie komin murowany jest w odpowiednio pogrubionej ścianie. W przypadku nowych mieszkań, czy też domów zastosowanie najczęściej znajdują wykonane z ceramiki systemy kominowe. Jako, że komin który murowany jest z cegieł i ciężkich elementów potrzebuje dobrego fundamentu przeważnie umiejscawiany jest przy ścianie konstrukcyjnej. Sam przewód dymowy oraz wszystkie z kanałów wentylacyjnych ulega pogrupowaniu, przez co kominy w większości przypadków znajdują się w ścianie, która dzieli salon i kuchnię, czy też łazienkę oraz pokój, co czynione jest przede wszystkim ze względów ekonomicznych, ale także estetycznych. Przeniesienie komina w inne miejsce nie będzie więc sprawą łatwą i będzie wiązało się z wprowadzeniem odpowiednich zmian projektowych, czasami dosyć poważnych, a dodatkowo raz ustalone miejsce przewodu kominowego nie będzie pozostawiać dużej swobody do wprowadzania takich zmian.

Sam kominem powinien znajdować się bardzo blisko przewodu kominowego, jak najbliżej to tylko możliwe. Sam kąt pochylenia przewodu łączącego wkład i komin nie powinien być mniejszy niż połowa kąta prostego, a sama długość także jest ograniczona. W praktyce wychodzi tak, że przy średniej wysokości komina, czyli około siedmiu metrów, króciec kominkowy nie może być odsunięty od przewodu kominowego dalej niż na siedemdziesiąt centymetrów.

Jak wcześniej wspomniano, te oraz inne uwarunkowania techniczne nie będą miały jednak wpływu na to jaki kształt oraz wielkość będzie miał kominek w końcowej fazie. Z drugiej jednak strony jego projektowanie w oderwaniu od miejsca ostatecznego umiejscowienia jest błędem. Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie wkładu i samego kominka obok komina co pozwoli uniknąć efektu dużej, wysuniętej do środka pomieszczenia bryły i stworzy o wiele więcej możliwości jeśli chodzi o rozbudowanie wszerz. Sama wielkość kominka powinna zostać dopasowana do gabarytów pomieszczenia i proporcjonalnie pasować do okien, drzwi i umeblowania.

Kolejny krok to wybór odpowiedniego wkładu komiksowego. Tutaj posiadać będziemy naprawdę duży wybór, gdyż takowe wkłady różnią się budową, wyglądem oraz parametrami technicznymi, gdzie jedne znajdują zastosowanie do ogrzewania domu, inne natomiast stanowić będą przede wszystkim ozdobę. Musimy zdawać sobie sprawę, że wielkość wkładu nie jest kwestią wolnego wyboru i powinna być odpowiednia do średnicy przewodu kominowego. Oczywiście kwestia estetyki będzie równie ważną, podobnie jak kwestie praktyczne takie jak wielkość szyby, sposób otwierania kominka i wiele, wiele innych, które będą miały wpływ na jego wygląd oraz funkcjonalność.

Kwestia samego wykończenia kominka, obmurowania go, czy też obłożenia w odpowiedni sposób jest dowolną. W tym przypadku dobrze będzie jednak, abyśmy pamiętali o tym, że należy zachować odpowiedni materiał, czy też ornament pasujący do typy kominka, szczególnie jeśli nawiązywać będzie on do form spotykanych w przeszłości. W przypadku jeśli posiadamy nowoczesne wnętrza wtedy bardzo ładnie komponują się kominki duże, wpisane w architekturę, czy też minimalistyczne, w tym przypadku jednak jest to już wybór projektanta wnętrz, czy też nasz własny.

W dzisiejszych czasach będziemy mogli spotkać się z coraz większą ilością zwolenników kominików gazowych. Nie ma się czemu dziwić przecież otrzymujemy taki sam efekt jak w przypadku tradycyjnych kominków, a nie musimy martwić się o zaopatrzenie w odpowiednią ilość drewna. Jaki kominek gazowy jednak wybrać? Który będzie najbardziej funkcjonalny i odpowiadający naszym potrzebą?

Kominki gazowe posiadają paleniska zamknięte lub otwarte, w przypadku jeśli jednak od sztucznego ognia coś nas oddziela to jest to głównie żaroodporna szyba. kominki z otwartymi paleniskami będą przypominały do złudzenia tradycyjne kominki na stałe paliwa. Możliwe będzie odpalenie go zwyczajną zapałką, czy nawet poparzenie się jego płomieniem. Szyba, która oddziela nas od paleniska z przodu będzie spełniała dwie role, przede wszystkim zabezpieczy sam palnik przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami jak i będzie chronić użytkowników przed poparzeniem się. Zdecydowanie się na kominek z szybą będzie dobrą decyzją szczególnie jeśli posiadamy małe dzieci, gdzie chodzić będzie przede wszystkim o kwestie bezpieczeństwa.

Następnie musimy podjąć decyzję, że kominek, na który się zdecydowaliśmy zostanie obudowany, czy też nie. Wszystko zależeć będzie od jego zewnętrznego wyglądu i budowy. Często kominki gazowe po prostu ustawiane są w miejsca tradycyjnych kominków na drewno, czy też tych węglowych. Drobna modyfikacja instalacji, między innymi wprowadzenie specjalnego wkładu do już istniejącego komina i podłączenie systemu odprowadzającego spaliny i będziemy mogli cieszyć się kominkiem gazowym w tradycyjnej zabudowie. Producenci posiadają w swej ofercie także takie modele, które z powodu na swoją wysoką estetykę nie wymagają już dodatkowego zabudowania. Wystarczy umiejscowić takowy kominek na przykład na podeście, co już będzie bardzo podkreślać jego walory oraz zaznaczać obecność w danym pomieszczeniu.

Comments are closed.