Projektowanie wspomagane komputerowo

Technika cały czas prze do przodu. Rozwój jest zauważalny w każdej dziedzinie ludzkiego życia. Powstają coraz to nowsze technologie oraz maszyny i urządzenia. Rewolucja nastąpiła również w dziedzinie różnorodnego projektowania. W jaki sposób są obecnie tworzone projektu, które następnie są przekształcane w gotowe wyroby?

programowanieProjektowanie kiedyś odbywało się głównie za pomocą przyrządów kreślarskich oraz przyrządów metrycznych (linijka, ekierka czy kątomierz). Projekty były wykonywane na kartkach papieru, często były to bardzo złożone elementy. Następnie, model był wykonywany z materiałów, który można formować, np. glina.

Obecnie, nie praktykuje się już tego typu metod projektowania. O ile modele gliniane są wykorzystywane jeszcze w przemyśle automotive, to projektuje się już przede wszystkim za pomocą komputera. Projektowanie wspomagane komputerowo (Computer Aided Design) to styl projektowania, do którego wykorzystywane są różnego rodzaju programy do projektowania. Programy dostępne są najczęściej w wariantach 2D oraz 3D. Programy do projektowania dwuwymiarowego są wykorzystywane jedynie do tworzenia rysunków technicznych danego elementu. Programy, które operują w trzech wymiarach, mogą być wykorzystywane do tworzenia całego modelu danego wyrobu. Dodatkowo, często pojawiają się opcje, które umożliwiają uwzględnienie surowca, z którego wykonany jest dany wyrób. W ten sposób można uzyskać przewidywaną wagę elementu. Często dostępne są moduły, które pozwalają zaprojektowanie całej marszruty, czyli drogi, którą przebywa dany element podczas wytwarzania. Obecnie programy, z których używają korporacje, są rozbudowanymi molochami, które oferują bardzo wiele różnych możliwości.

W obecnych czasach projektowanie zaawansowanych elementów, jest prostsze niż kiedyś. Dostępne programy pozwalają na komplementarne zaprojektowanie danego wyrobu.

O projektowaniu sklepów internetowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwadzieścia + czternaście =